plafony okrągłe

W przeciwieństwie do kuchni, jadalni czy łazienek, gdzie przede wszystkim patrzymy na funkcjonalność oświetlenia, salon jest miejscem, w którym możemy pozwolić sobie na dużo więcej.

Jest to jedno z tych pomieszczeń, w którym w zależności od tego, jak jest zaaranżowane, sprawdzi się chyba każdy rodzaj oświetlenia. Przeświadczenie o tym, że do salonu nadaje się jedynie elegancki żyrandol jest już przestarzałe - chyba wszyscy się z tym zgodzimy. Lampy sufitowe, stojące, kinkiety czy nawet nowoczesne taśmy LED - każde z nich mogą być rozwiązaniem idealnym. Jednakże, jak wiadomo, im większy mamy wybór, tym trudniej zdecydować się na jedną propozycję.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lamp do salonu?

Odpowiedź jest oczywista - na aranżację całego pomieszczenia. Obecnie producenci oferują nam mnóstwo propozycji do wyboru. W ofertach i katalogach znajdziemy lampy z nowoczesnymi, metalowymi kloszami i geometrycznym abażurami. W dobrych sklepach znajdziemy modele stylizowane na te pochodzące z minionych wieków, klasyczne kryształowe żyrandole, ale również mnóstwo propozycji neutralnych, które będą pasowały niemal wszędzie.

Barwa i moc oświetlenia

Drugim bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego natężenia oraz koloru światła, czyli innymi słowy - żarówki. Na opakowaniach żarówek znajdziemy jednak wiele informacji, które nie zawsze są dla nas czytelne. Przykładowo, wartości oznaczone skrótem lm oznaczają lumeny, czyli jednostki emitowanego strumienia świetlnego. Podana liczba lumenów informuje nas, ile światła daje wybrana żarówka -1 metr kwadratowy dobrze oświetli ok. 200-400 lm.

Z kolei wartości oznaczone literą K informują nas o barwie światła. Około 3500 K oznacza światło neutralne; im niższe wartości tym ocień cieplejszy, bardziej żółty, wyższe - światło będzie bielsze. Koniecznie weźmy pod uwagę te czynniki, kiedy urządzamy nasz salon - światło potrafi niesamowicie odmienić atmosferę panującą w pomieszczeniu.

Eleganckie czy nowoczesne?

Mimo tego, co napisaliśmy w pierwszym akapicie, żyrandole z pewnością będą świetnym wyborem do salonów urządzonych w klasycznym stylu. To bardzo dekoracyjny rodzaj oświetlenia. Zazwyczaj umieszczamy go w centrum pokoju, nad kanapami i stołami. Zwykle jednak emituje bardzo mocne światło, dlatego może nie być najlepszy w momencie, kiedy chcemy odpocząć po ciężkim dniu przy nieco przyciemnionym świetle.

Lampy wiszące i ścienne to bardzo dobry wybór do salonów o niewielkiej powierzchni, ponieważ w przeciwieństwie do stojących, pozwalają nam zaoszczędzić miejsce.
Taśmy LED to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Pozwalają na wiele możliwości aranżacyjnych - możemy umieszczać je na poziomie podłogi, na gzymsach pod sufitem, przy suficie podwieszanym, przy karniszach na meblach. Ich szczególną zaletą jest możliwość wybrania i sterowania kolorem świateł. Nie zapewnia nam jednak pełnego oświetlania pomieszczenia, więc najlepiej traktować je jako dodatek.

Weź pod uwagę wielofunkcyjność pomieszczenia

Salon może spełniać mnóstwo różnych funkcji. Jest miejscem relaksu, pokojem, w którym przyjmujemy gości, spędzamy wolne chwile, czasem pracujemy. Nierzadko, szczególnie w małych mieszkaniach i kawalerkach pełni też rolę sypialni. Warto zatem postawić na kilka rodzajów oświetlenia, z którego będziemy korzystać w zależności od potrzeb. Umieszczenie w salonie kilku rodzajów lamp to jeden ze sposobów na wydzielenie w nim stref o różnym przeznaczeniu.

Przykładowo, strefę do czytania i relaksu możemy wyznaczyć za pomocą kinkietów, lamp typu spoty i lamp stojących, które oświetlają tylko wybrane części pomieszczenia. Pod uwagę należy wziąć też moc światła - idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie oświetlenia z możliwością regulacji natężenia światła lub oświetlenia inteligentnego, które można zaprogramować.

Modne i ciekawe lampy do salonu

Szczególną popularnością cieszą się obecnie lampy w stylu skandynawskim i industrialnym. Opcją, która z całą pewnością zwrócić uwagę innych będzie lampa drewniana, model z kilkoma żarówkami czy też lampa na ciekawym stojaku. Jeśli chcemy, by nasze lampy imponowały innym, wybierajmy propozycje o nieoczywistych kształtach. W poszukiwaniu inspiracji sprawdź na przykład naszą podkategorię DESIGN. Tamtejsze produkty będą nie tylko źródłem oświetlenia, ale jednocześnie rewelacyjną, salonową dekoracją.